Матеріал: 

Тема. Вплив куріння й алкоголю на здоров'я дитини

Мета: поглибити уявлення учнів про шкідливий вплив курін­ня й алкоголю на здоров'я дитини; вчити чинити опір тискові у разі пропозиції закурити, випити алкогольний напій; виробляти нега- тивне ставлення до паління, вживання алкогольних напоїв; вихо­вувати самостійність, наполегливість, рішучість.

ХіД УРОКУ

1. Вступне слово вчителя

— Найбільше шкодять здоров'ю людей (викликають тяжкі за- хворювання) паління, вживання алкогольних напоїв та наркотиків. Від паління потерпають дихальна та серцево-судинна системи: лю­дина починає важко дихати, кашляти, у частини курців віднімають- ся ноги. Вживання алкоголю страшне тим, що людина стає залеж- ною від нього. Вона вже не може утриматися, щоб не пити, і посту- пово перетворюється на звичайного алкоголіка, який занапащає не тільки власне життя, але й життя своїх рідних.

Якщо для дорослих алкоголь у малих дозах нешкідливий, то для дитини це — отрута.

Часто діти споживають алкоголь, курять сигарети, щоб виділи- тися серед однолітків, здаватися старшими. Це поганий спосіб при- вернути до себе увагу. Інтерес до таких дітей швидко згасає.

Якщо ваші друзі палять, допоможіть їм позбутися цієї шкід- ливої звички. Це принесе користь не тільки їхньому, а й вашому здоров'ю.

Це корисно знати!

Повітря, яке ви вдихаєте, перебуваючи поблизу курців, міс- тить стільки шкідливих речовин, якби ви самі викурили 2 цигарки на день.

У тих, хто викурює 10 цигарок на день, на 50 % підвищуєть- ся ризик померти від інфаркту серця і раку легень.

Із 3000 дітей, що палять, 1000 помирає від хвороб, пов'язаних із курінням.

Одна крапля нікотину вбиває коня.

Якщо змочити нікотином кінчик скляної палички і доторкну- тися нею до дзьоба горобця, він загине.

Крапля нікотину спричиняє загибель усіх рибок в акваріумі.

Цікаво знати!

Вченими був проведений такий експеримент: у трьох годівничках годували п'ять крільчих. Крільчихи їли з кожної годівнички окре- мо. У першу годівничку насипали цукор, у другу — налили молоко, у третю — вино. З першої годівнички їла одна крільчиха, з другої — теж одна, а біля третьої була бійка. Крільчихам сподобалося вино, вони хотіли пити з третьої годівнички. Від задоволення вони вереща­ли, кусали одна одну. Через деякий час у всіх крільчих народилися маленькі кроленята. У тих, які пили вино з третьої годівнички, на- родилися мертві, спотворені кроленята без вушок і без лапок.

2. Фізкультхвилинка

Ходить качка по двору, Закликає дітвору: — Встаньте швидко по порядку, Розпочнем мерщій зарядку. Покрутили головою, Стали всі, немов до бою, Крила в боки розвели Й полетіли, попливли. Ліва, права, ліва, права, Роблять ніжки наші вправи. Не лінуйтесь, присідайте, Ви здоров'ячко зміцняйте, Щоб хвороби оминали, Смутку й заздрості не знали.

2) № 2. Тест «Так чи ні?»

Тютюн, алкоголь, наркотики:

О приносять користь для здоров'я;

О руйнують організм і нівечать життя;

О роблять тебе дорослим.

Робота в групах

Вчитель пропонує дітям об'єднатися в групи за принципом «Фрук- товий салат» (ківі, апельсин, яблучко, банан, курага, родзинка).

Групам роздаються записані на аркушах тексти.

Максим вважає, що паління негативно впливає на дихальну та серцево-судинну системи. Тютюновий дим уражає бронхи і легені. Курці, як правило, кашляють. У декого з них віднімаються ноги, їм важко ходити («ноги курця»).

Оксана говорить, що їй подобається, коли дівчина чи жінка палять. Цим вони нібито стверджують свою самовпевненість і не- залежність.

Шкільний лікар пояснив, що діти, які палять, погано ростуть, мають обличчя сірого кольору.

Завдання: сформувати думку, висловлену в текстах. Аргумен- товано ствердити або заперечити її.

Підсумок уроку

У чому полягає шкідливість куріння й алкоголю на здоров'я дитини?

Як ви будете чинити опір тискові у разі пропозиції закурити, випити алкогольний напій?

3. Робота в зошиті (С. 24)

1) № 1. Розгляньте малюнок. Розкажіть, як алкоголь і цигарки руйнують здоров'я дитини. Чим небезпечні ці шкідливі звички?

Яким є ваше власне ставлення до паління, вживання алко- гольних напоїв?

Вчительска мережа online