Матеріал: 

Тема. Воля людини. Вплив бажань і вчинків на здоров'я

Мета: формувати в учнів уявлення про вольові якості людини; вчити аналізувати свої вчинки, обирати між «хочу» і «мушу»; ви­ховувати силу волі, відповідальність.

Хід уроку

Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Здійснення наших бажань — запорука успіху. Але бажання й наміри людина має аналізувати з урахуванням обста- вин, можливостей для їх реалізації, інтересів інших людей. Для самовдосконалення велике значення має сила волі. Її потрібно ви­ховувати в собі постійно: не відступай, коли не розв'язується за­дача. Не вдається відразу — відпочинь і знову берися. Не зумів розібратися сьогодні — розберися завтра. Не знаєш — запитуй, не вмієш — вчися. Роби не тільки те, що хочеться, а перш за все те, що треба.

Читання жарту

Петрусь ходив і бурмотів:

Сьогодні те робив я, що хотів!

Що ж ти хотів? — спитали в нього.

Та я хотів, щоб не робить нічого.

Чого ж хотів Петрусь?

Чи гарне було його бажання? Чому?

Чи завжди ви робите те, що хочете?

Чи можемо ми завжди робити тільки те, чого ми хочемо?

Що було б, якби кожен робив тільки те, що він хоче? (Напри­клад: ми прийшли до школи, а вчитель саме у той час захотів по- читати журнал, піти у кіно, поїхати на екскурсію; ми пішли купити хліба, а пекарям захотілося випікати лише тістечка, печиво, торти.)

«Хочу» — це бажання. Але у людей є певні обов'язки, вико­нання яких допомагає іншим задовольняти свої бажання, потреби. Трапляється так, що деякі наші бажання важко здійснити, бо вони суперечать бажанням інших людей або спільним бажанням групи (сім'ї, класу тощо). Наприклад, що робити, коли хочеться бавити- ся у дворі, а мама просить допомогти прибрати у квартирі, піти до крамниці тощо?

Для того щоб мати змогу краще здійснювати свої бажання і задо- вольняти потреби, слід добре вчитися, багато читати, набувати різних навичок, зміцнювати своє здоров'я та фізичну силу. Отже, сьо­годні поговоримо про бажання й обов'язки, про силу волі.

Робота з підручником (С. 64)

Чи бачили ви коли-небудь, як маленька дитина випрошує нову іграшку у магазині?

Чи були ви свідками неприємного діалогу між старшою сест­рою і батьками про нові черевики для неї?

Чи часом ви самі казали батькам: «Хочу на стадіон, а не до магазину!», «Хочу пепсі, а не компот!», «Хочу, щоб ти розв'язав мені задачу!»?

Розгляньте малюнок. Укладіть за ним речення.

Про що свідчать слова хлопчика: «Матусю! Можу й сам випрати свої шкарпетки»?

Про що свідчать слова звернення дівчинки до мами: «Дорога моя! Відпочинь після роботи, а я сама можу прибрати вітальню»?

Про що свідчать слова учня, звернені до вчителя: «Я не розв'язав задачу. Але хочу спробувати ще раз. Впевнений, я можу її розв'язати»?

Про що свідчать слова друзів одне одному: «Ми можемо щодня робити вправи на свіжому повітрі», «Ми можемо підтримати одне одного, коли над нами сміятимуться, що ми не куримо, ми не хочемо і не будемо. Не тому, що слабаки, а тому, що не хочемо»?

Чи буває так, що не хочеться вставати вранці і йти до школи, але мусиш, бо всі працюють?

Чи буває так, що не хочеш прибирати у кімнаті, але треба, бо мама й так втомлена?

Чи буває так, що не хочеш чистити ввечері свої черевики, але слід, бо вранці будеш поспішати, щоб не запізнитися на уроки?

Чи буває так, що не хочеш слухати музику в навушниках, але треба, бо у бабусі хворе серце?

Чи буває так, що не хочеш робити ранкову зарядку, але бу­деш, бо знаєш, що це тобі вкрай потрібно?

Звичайно, можна зробити так, як хочеться. Чому краще зробити не так, як хочеться, а так, як належить?

Висновок: якщо не хочеш, але все-таки робиш так, як треба, то не лише розрізняєш «хочу», «можу» і «мушу», а ще й умієш контролювати свої дії — керувати собою.

Вчитися володіти собою — це значить бути дисциплінованим, вміти організовувати себе, відповідати за свої вчинки.

3. Фізкультхвилинка

Гра «Півень і кури»

Встати прямо, ноги нарізно, руки опустити. Відвести руки в сто- рони — вдих, хлопати ними по стегнах — видих. Видихаючи, каза- ти: «Ку-ку-рі-ку, куд-ку-дах, куд-ку-дах». Повторити 3-4 рази.

4. Робота в зошиті (С. 60 № 5)

5. Підсумок уроку

Що значить вміти володіти собою?

Наведіть приклади з власного життя, коли у вас не узгоджувалися «хочу», «можу» і «мушу».

Які риси характеру людини важливі для досягнення успіху?

Вчительска мережа online