Матеріал: 

ХАЙ КВІТНЕ ЩАСЛИВА МОЯ УКРАЇНА!

НАЙКРАЩА, БЕЗЦІННА, ЛЮБИМА ЗЕМЛЯ!

Розробка першого уроку учителя Торезької ЗШ І-ІІІ ст.№11 Суковатої Г.В.

Мета уроку: - розкрити зміст понять «держава», «громадянин», «права», «обов’язки», «закон»; - ознайомити зі змістом основних статей Конституції України, - розширити й поглибити поняття «Я – громадянин України»; - формувати в учнів громадянські якості: знання законів і мотивацію до їх виконання, знання своїх громадянських прав і обов’язків; - виробляти громадянські якості: патріотизм, людяність, розвивати у дітей прагнення бути свідомими громадянами України; - спонукати дітей до розуміння своєї значущості в країні; - виховувати етичну поведінку, почуття товариських стосунків, повагу до рідних, турботу про ближнього.

Ціннісні орієнтації: соціальна компетентність, комунікативна компетентність.

Кінцевий результат: викликати у дітей бажання стати справжнім громадянином, виховувати почуття гордості за свою державу.

ХІД УРОКУ

І Вступне слово учителя.

Україна - моя країна.

Тут родина моя, сім'я.

Я без неї - на вітрі пір'їна,

Без коріння у полі трава.

Україна - мій корінь роду.

Я без неї - сама пустота.

Я із неї черпаю вроду,

З нею впевнено йду у життя.

Україна - віра в майбутнє,

Честь і слава моїх батьків.

наповнить вона мою сутність,

Щоб я кращою стати змогла.

Погляньмо на карту світу. Тут багато є різних країн. Кожна з них має свою територію – землю, мову (а то й кілька), культуру, історію і традиції. Але кожна країна має також і свій день народження, день проголошення незалежності. Це державне свято. Україна, наша Батьківщина, розміщена у центрі Європи. Вона також має свою землю, мову, культуру, історію, звичаї, традиції і свій день народження.

— А коли наша Батьківщина святкує День незалежності? У цьому році нашій Україні виповнилося 22 роки незалежного існування.

Кожен народ любить свою Батьківщину, робить усе для процвітання своєї держави, її слави, свободи, незалежності. А ми живемо в Україні, волелюбній, мирній державі, і теж усім серцем любимо нашу милу, дорогу країну, хочемо, щоб вона стала процвітаючою, сильною, завжди була вільною і незалежною, бо всі ми громадяни нашої Вітчизни, люблячі сини і дочки України.

ІІ Основна частина уроку

Вправа «Мікрофон» У І ст. н.е. римський державний діяч, філософ, на публічному виступі сказав: «Люблять Батьківщину не за те, що вона велика, а за те, що вона – твоя». Подумайте і дайте відповідь, продовживши речення: «Для мене Україна – це ……» В українській пісні Ніна Матвієнко співає:

«З роду в рід кладе життя мости,

без коріння саду не цвісти,

без стремління човен не пливе,

без коріння гине все живе».

Гине без коріння дерево, без історії немає майбутнього і для держави. До того дня, коли була проголошена незалежність України, народ цієї землі міг гордитися своїм славним минулим, героїчними людьми, святою історією. Київська Русь – перша держава, яка об’єднала велику територію нинішньої України . На чолі держави був князь. Він мав своє військо, що звалося дружиною. Центром Київської Русі було м. Київ. У 1240 році монголо - татари підкорили Київ. 300 років була Україна під їхнім ярмом. І тільки запорозькі козаки на чолі з Богданом Хмельницьким звільнили Україну від монголо-татар, утворивши Українську державу.

Легендарна Запорізька Січ – символ мужності і незламності українського народу.

Та недовго проіснувала вільною Українська держава. Ослаблена війною з монголо – татарами, знесилена пішла на союз із Москвою. І з часом перетворилася на глуху окраїну Російської імперії – Малоросію. Про неї як про державу забули на багато років.

Наше коріння міцне і у 1991 році ми починали не з початку, а почали будувати нову державу на землі наших прадідів-дідів.

— А чим може пишатися громадянин незалежної України? (Підсумувавши відповіді учнів, учитель пропонує на кроні умовного дерева у вигляді плодів записати пам’ятні сторінки вже незалежної України.)

Сторінка 1 Україна – суверенна, незалежна держава Згідно із Конституцією (ст.1.), Україна проголошена суверенною і незалежною, демократичною, соціальною та правовою державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію. Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.

— А як Ви розумієте словосполучення «цілісна і недоторкана»?

Сторінка 2 Україна – демократична держава Зі Статті 5 Конституції України: Україна є республікою. Носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.

Сторінка 3 Українські державні символи Державними символами України є Державний Прапор України, Державний Герб України і Державний Гімн України. Державний Прапор України – стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів. Головним елементом великого Державного Герба України є Знак Княжої Держави Володимира Великого – Тризуб (малий Державний Герб України). Державний Гімн України – національний гімн, слова Павла Чубинського, музика Михайла Вербицького. Офіційно «Музична редакція» державного гімну була прийнята Верховною радою України 15 січня 1992 року; слова гімну були затверджені «законом про Гімн України» 6 березня 2003 року.

Сторінка 4 Державна мова України Державною мовою в Україні є українська мова. Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України. В Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України. Держава сприяє вивченню мов міжнародного спілкування. Застосування мов в Україні гарантується Конституцією України та визначається законом.

Із слова починається мова,

Із мови починається людина,

Моя ласкава, мамина, єдина

– Щебече соловейко на весь світ.

Не посмій забути маминої мови.

Нею квітне поле і гудуть діброви.

Можеш призабути запах рути-м’яти,

Але рідну мову мусиш пам’ятати.

 

— Як Ви розумієте вислів «пам’ятати рідну мову

— Чому це так важливо для людини?

Сторінка 5 Національні надбання України

«Ми візьмемо усе найкраще в себе,

Пронесемо нащадкам крізь віки.

І щоб вони сказали нам «Спасибі»

За державу, яку побудувати ми змогли».

Олена Іпатенко

Якщо ми хочемо чимось погордитися, то вживаємо префікс най-, наприклад, найкраща, найулюбленіша, найчарівніша. (Учитель наводить кілька прикладів про українські національні надбання, а потім учні мають навести власні приклади про НАЙ-українське.)

*** Найдавніша згадка про «руську» (тобто українську) мову на території сучасної України належить до 858 року. Уперше українську народну мову було піднесено до рівня літературної наприкінці XVIII ст. з виходом у 1798 році першого видання «Енеїди» І.Котляревського, який вважається зачинателем нової української літературної мови. *** Найвідоміший музикант Київської Русі – співець XI ст. Боян, який жив при дворі Святослава Ярославовича і якого згадує автор «Слова о полку Ігоровім».

*** Найбільше перекладений літературний твір – «Заповіт» Т.Г.Шевченка. Його перекладали на 147 мов народів світу. *** Найчастіше вживаною літерою з українського алфавіту є «п», із якої починається найбільша кількість слів. «Найпасивнішою», тобто найрідше вживаною буквою українського алфавіту, є «ф». В українській мові звук, що починається цією літерою, зустрічається тільки у небагатьох запозичених словах.

*** Найпершим вищим навчальним закладом в Україні була Острозька Колегія, заснована в 1576 р. у м. Острог князем Костянтином Острозьким. Другий вищий навчальний заклад — Києво-Могилянська академія, заснована у 1623 р. шляхом об'єднання Київської братської і Лаврської шкіл. Це були на той час єдині вищі школи у східнослов'янському світі.

*** Найдавніший міст в Україні знаходиться у м. Феодосії. Цей грецький міст, що функціонує ще й сьогодні, збудований генуезцями в XIII ст. Довжина його 10 м. Дещо молодшим від нього є «Турецький міст» над рікою

Смотрич біля фортеці у Кам'янці-Подільському, його було побудовано у XVI ст.

*** Найбільші сходи в Україні – Потьомкінські сходи в Одесі – одна з видатних кам'яних споруд 1-ої половини XIX ст. Це складна інженерна споруда висотою 24 м і довжиною 142 м має 142 кам'яних сходинки і 10 площадок. Ширина нагорі – 125 м, внизу – 21 м. В її спорудженні взяли участь архітектори Ф.К.Бофф, Г.І.Торрічеллі та ін. Матеріал – цегла, черепашник, камінь. *** Найвідомішими дітьми можна вважати трьох дочок Я. Мудрого, які стали королевами в різних країнах. Дочка Анна стала дружиною французького короля Генріха І, а після його смерті управляла Францією як регентша до повноліття свого сина, короля Філіпа. Про це свідчить багатомовний напис на її пам'ятнику неподалік від Парижа: «Анна руська – королева французька». Друга дочка Я.Мудрого була одружена з норвезьким королем Геральдом Сміливим, а третя – з угорським королем Андрієм. (Учням пропонується переглянути міні-презентацію про Україну. ) Бути українцем – значить пишатися своєю Вітчизною. І нам є чим пишатися. Ми пишаємося красою української природи, древніми традиціями і мудрістю предків, найбагатшою культурною спадщиною. Бути українцем – значить беззавітно вірити в Україну, як вірили в неї генії і безстрашні захисники українського народу. Тільки почуття любові й глибокої гордості за Вітчизну разом з вірою у її величне майбутнє дає кожному українцеві, незалежно від того, молодий він чи сивий, чи живе він в Україні, чи в інших краях, право стверджувати: це моя країна, мій народ, моя Україна! — А що для Вас означає «бути патріотом»?

ІІІ.Підбиття підсумків уроку.

Діти –ви майбутнє України,за кілька років ви будете вирішувати її долю,тож давайте виконаємо таке завдання: на аркушах паперу у вас записано початок речення. Прочитайте його. Ваше завдання: продовжити речення:

Для своєї України я можу…

Ось і закінчився наш урок . Тож не забуваймо, що ми – українці. Бережімо рідну землю, українську мову, національну гідність. Бо немає кращої землі, ніж наша рідна Україна.

Вчительска мережа online