Матеріал: 

Тема уроку: Свята моєї родини. Дозвілля родини.

Мета: познайомити учнів із родинними святами: Днем Святого Миколая, Нового року, Різдва Христового, Паски, Масниці, днем народження.

Обговорити з учнями, чим можна займатися у вільний час, як провести вихідні. Довести, що людина відпочиває тільки тоді, коли займається улюбленою справою.

Розвивати мислення, уяву, зв’язне мовлення.

Виховувати спостережливість, самостійність, гуманну, творчу, соціально-активну особистість.

Обладнання: мультимедійна презентація, потяг до ігрового моменту.

Хід уроку

І. Організація класу.

 - Діти! У народі кажуть : «Добрий гість – дому радість». Сподіваюсь, що ви, як і я, раді нашим гостям. Привітайте наших гостей, подаруйте їм посмішку, побажаємо їм гарного дня.

                          І так, починаємо урок.

                          Працюватимем старанно,

                          Щоб почуть наприкінці,
                          що у 1-А класі

                          діти – просто молодці!

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

- Успіх нашої роботи сьогодні залежить від вас, діти. Працюючи на уроці, не забувайте такі правила   (слайд №1):

                   1. Буду активним і уважним.

                   2. Буду старанним.

                   3. Знаю сам – навчу товариша, який не знає і допоможу йому.

- А за успішну роботу отримаєте пам’ятні медалі.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

  • Отож, вирушаємо у путь, нас цікаві речі ждуть.
  • А вирушимо, коли ви відгадаєте загадку.

               Полотно, а не доріжка,

               І біжить сороканіжка. (Потяг, поїзд)

- Отже, ось на такому чарівному потязі вирушаємо в уявну подорож в країну Родинних свят та дозвілля.

         Подорожуючи, здійснимо декілька зупинок  і дізнаємось багато цікавого про родинні свята і дозвілля.

ІV. Робота над темою уроку.

  1. Зупинка «Пригадай». (Слайд №2)
  • На першій зупинці згадаємо, що ж таке сім’я, родина.
  • Хто скаже? (Сім’я – це найдорожчі нам люди: тато, мама, братик, сестричка).

 Чи впізнали ви, діти, чиї це сім’ї: (Слайди № 3,4)

Учитель: Сім’я – це гніздечко любові і тепла для кожного із нас. У родині має панувати злагода і повага до близьких. Менші повинні шанувати старших, особливо бабусь і дідусів. Адже вони – коріння сім’ї, прожили довге життя, багато знають і уміють. Ці люди не просто живуть з вами – вони піклуються про вас.

  1. Зупинка «Відповідай». (Слайд №5)
  • Які сімейні свята святкують у Ваших родинах? (День народження, Новий Рік, Різдво, Паска, День святого Миколая).
  • Як ці свята проходять?
  1. Зупинка «Всезнайки». (Слайд №6)
  • А більше про традиції цих свят ви дізнаєтесь на зупинці «Всезнайки».
    1. Гра «Новий рік».
  • Хто ступає на поріг,

Не обтрушуючи сніг? (Новий рік!)

  • Хто несе веселий сміх,

Розсипаючи на всіх? (Новий рік!)

  • Для дорослих і малих

Хто гостинці приберіг? (Новий рік!)

  • А прикрашеній ялинці,

Подарує хто пісні? (Новий рік!)

  • Аж до ранньої зорі

Зустрічають ліхтарі. (Новий рік!)

  • Сумувати з ним не смій,

Бо для кожного він свій. (Новий рік!) (Слайд №7)

  • Що з цієї гри ви дізнались про святкування Нового року? (Це свято святкують взимку, воно дуже веселе для дітей і дорослих дарують гостинці. Прикрашають ялинку, співають пісні і водять хороводи навколо ялинки. Новий рік святкують цілу ніч з 31 грудня на 1 січня аж до ранньої зорі.)
  • А зараз запрошуємо наших Всезнайок з дуже цікавою інформацією.

Всезнайка 1.  Згодом, 7 січня, наступає Різдво. Це найбільше свято в році, що починає цикл різдвяних святкувань, які закінчуються Йорданом. Різдво святкують три дні, а передує йому Святвечір. До нього готуються весь тиждень. Надвечір найстарший чоловік у родині урочисто вносить до хати снопик із різного збіжжя: жита, пшениці, ячменю, проса, гречки, вівса. Його ставлять на покуті під образами, а під нього настеляють свіжого сіна. Сіном також притрушують увесь стіл під скатертиною і підлогу хати  (бо ж Христос народився на сіні).  

(Слайд №8)

Всезнайка 2. На покуті коло снопика, який називають «дідухом», кладуть буханець хліба і ставлять кутю і узвар. На Святвечір готується 12 страв на честь 12 апостолів – учнів Христа. Страви пісні. Вечеряють одразу після заходу сонця, коли на небі з’являється перша зірка. За столом мусить зібратися вся родина. Вечеря починається молитвою. У цей час лише горить воскова свічка. Повечерявши, родина колядувала. Діти поспішали найшвидше вибігти з хати зі звіздою (із зіркою) колядувати  по сусідах і родичах.

  • Які колядки ви знаєте? (2-3 колядки). (Слайд №9)

Всезнайка 3.

- А чи знаєте ви, що таке вертеп? Вертеп – це народне театралізоване дійство, де і діти, і дорослі грають певні ролі з перевдяганням, масками, музикою і різними колядками.

Від Святого вечора аж до Стрітеня люди прославляють народження Сина Божого словами : «Христос рождається!» з обов’язковою відповіддю: «Славіте його». 

 

(Слайд №10)

Всезнайка 4. За Різдвом приходить другий праздник - Новий рік (14 січня за старим стилем). А ще його називають праздником Святого Василя.

Василь приходив не сам, а з дівчинкою Маланкою. З раннього ранку хлопчики-посівальники зграйками бігали від хати до хати з пшеницею, житом або іншим зерном.

Вони сіяли зерно по хатах, примовляючи.

              Сію, вію, посіваю,

              щастя, радості бажаю.

              Сійся, родися, жито, пшениця

              і  всяка пашниця.

 

Учитель: 19 січня приходить свято Водохрещення, або Йордан.Священник освячує воду, освячує кожну оселю, щоб до людей приходило тільки щастя, щоб обминало їх зло.

Святом Водохреща закінчується цикл Різдвяних свят.

- Подякуємо нашим «всезнайкам» за цікаву розповідь.

 

  1. Зупинка «Відпочивай». (Слайд 11)
  2. Зупинка «Подумай». (Слайд 12)

а) Робота з підручником організовується методом роботи в парах.

  • А зараз ви попрацюєте в парах. Розгляньте малюнки. Разом з товаришем погодьте, які святі на них зображені?
  • З’ясуємо, про які  свята ми вели мову?
  • Про які свята ми не згадували?
  • Про яке свято ви нічого не знаєте? (Слайд № 13)

Учитель: Масляна (Масниця) – це останній тиждень перед Великим постом.

Це час розваг і забав. По селах носили солом’яне опудало, в яке діти кидали сніжки. Потім його спалювали або топили в річці. На Масляну пекли млинці, оладки, а основною їжею були вареники з сиром. Святкують Масляну в кінці зими,  в лютому місяці.

б) Технологія «Мікрофон». (Слайд №14)

- Що не кажи, а День народження – це дивовижне свято. Закрийте очі, згадайте свій День народження і назвіть в мікрофон слово, яке пов’язане з цим святом (гості, іграшка, торт, цукерки).

- А чи знаєте ви, який найкращий подарунок на день народження?

в) Читання вірша Анатолія Костецького «Найкращий подарунок».

– Не вгадать тобі нізащо,
Який подарунок найкращий!
– Знаю! Трактор заводний!
– Зовсім ні!
– Електрична залізниця!
– Помилився!
– Ну, тоді це – пароплав!
– Не вгадав.
– Зрозуміло: це – літак!
– Знов, не так.
Добре, відповідь я дам:
Той, який зробив ти САМ!

 

6. Зупинка «Дозвілля». (Слайд №15)

а) – Що таке дозвілля? (Відпочинок, заняття улюбленою справою.)

–  Чи полюбляєте ви години дозвілля?

б) Робота з підручником.

– Де перебуває сім’я у вихідний день на першому малюнку?

- Що роблять тато, мама, діти?

- Хто з вас з родиною відпочивав на природі?

-  Де проводить свій вихідний день сім’я на другому малюнку?

- Що роблять тато і дідусь, хлопчик, мама, бабуся, дівчинка?

- Як ще можна провести вихідні, канікули? (Прогулянка в парк, до лісу, в музей)

- Чим займаються діти  у вільний час?

- Яким із цих видів відпочинку не потрібно захоплюватись?

- Яке ж улюблене заняття в кожного з Вас?

Висновок. Людина відпочиває тільки тоді, коли займається улюбленою справою. Найкращий відпочинок – це зміна діяльності. Тобто, якщо ви сиділи і дивились телепередачу, то після цього потрібно відпочити на свіжому повітрі, пограти в футбол, потанцювати і т.д.

 

7. Хвилинка-веселинка. (Слайд 16)

 

8. Конкурс розумників.

  1. На яке свято чобіток може стати чарівним і у ньому з’являться гостинці?
  2. У який час доби до діток приходить Святий Миколай?
  3. Як потрібно поводитися, щоб отримати дарунок від Миколая?
  4. А неслухняним діткам що приносить Святий Миколай?
  5. На яке свято печуть паску і красять яйця? Коли святкують Великдень?
  6. Коли смажать млинці і спалюють чучело? (Масляна, Масниця) Коли його святкують ( в кінці зими).
  7. На яке свято печуть торт і запалюють свічки? Скільки свічок запалювали тобі на останній день народження?

Розумникам вручаються медалі.

 

9. Робота в зошитах.

 

10. Огляд виставки.

 

ІV. Підсумок уроку.

а) – Яке свято люблять у вашій родині?

 – Яке свято найбільше чекаєте?

б)      Всі ви гарно працювали,

Багато нового дізнались.

Отже, все-таки в кінці

Всі ви – просто молодці! (Слайд №17)

в) Зупинка «Музична». Пісня про родину.

 

 

Вчительска мережа online