Матеріал: 

Тема. Дорожньо-транспортні пригоди (ДТП)

Мета: вчити учнів називати причини виникнення ДТП; встановлювати взаємозв'язок між ДТП і порушенням правил дорожнього руху; виховувати дисциплінованість пішохода.

ХіД УРОКУ

1. Вступне слово вчителя

Учитель. Кількість нещасних випадків на дорогах, на жаль, не зменшується, а зростає. Сумним є те, що найчастіше під колеса автомобілів потрапляють діти.

Тобі, напевно, не раз доводилося бачити, як спритно вивертаються від машин герої кінофільмів. Вони легко встрибують на капот, перекочуються, роблять неймовірні акробатичні вправи. Але в реаль­ному житті навряд чи вдасться повторити трюки, що роблять каскадери в кіно. Це й не потрібно.

Є інший спосіб уникнути зіткнення з автомобілем. Цей спосіб надійний і доступний кожному — необхідно дотримуватись правил безпечного поводження на вулицях.

Через свою неуважність і недисциплінованість діти отримують важкі травми (поранення черепа, таза, хребта, нижніх кінцівок, розриви внутрішніх органів тощо) чи навіть гинуть під колесами автомобілів.

За дотриманням правил дорожнього руху стежать працівники одного з підрозділів міліції — Державної автомобільної інспекції (ДАІ). Команди інспектора ДАІ повинні виконувати всі водії і пішоходи.

Деякі пішоходи вважають, що забезпечення безпеки дорожньо- го руху повністю залежить від водія і що тільки він повинен застосо- вувати усі засоби, які виключають можливість виникнення дорож- ньо-транспортних пригод. Такі міркування помилкові.

Правила дорожнього руху визначають конкретні обов'язки пі- шоходів.

Щоб уникнути дорожньо-транспортних пригод, пам'ятайте і виконуйте такі правила:

1) Якщо зібрався переходити вулицю (дорогу), обов'язково зу- пинися на краю тротуару (узбіччя) біля проїжджої частини. Пере­конайся, що транспорту поблизу немає, і тільки тоді спокійно пере- ходь дорогу. У жодному разі не біжи!

Переходь вулицю тільки на зелений сигнал світлофора. Перш ніж зійти з тротуару, переконайся, що транспорт зупинився.

Не переходь дорогу відразу після виходу з транспорту. Троту­аром дійди до пішохідного переходу або перехрестя і тільки там пе- реходь проїжджу частину. Якщо вони відсутні, дочекайся від'їзду транспорту від зупинки, переконайся у безпеці та переходь дорогу.

Користуйся підземними і надземними пішохідними перехо­дами. Там, де вони відсутні, переходь вулицю в місцях, позначених дорожньою розміткою типу «зебра» або знаком «Пішохідний перехід».

Безперечно, ви не застраховані від непередбачених складних ситуацій, але якщо виконуватимете всі названі умови, то вони га- рантуватимуть вам безпечне та спокійне пересування у надзвичайно насиченому транспортом сучасному світі.

Робота за підручником (С. 122-124)

Що таке ДТП?

Хто травмується під час ДТП?

Уважно розгляньте малюнки на с. 122-123. Подумайте і ска- жіть, що може статися у зображених на них випадках.

Розгляньте малюнок на с. 124. Уявіть себе автоінспектором. Які правила дорожнього руху порушують діти на майданчику?

Про які правила дорожнього руху ви нагадаєте пішоходам?

З яких причин найчастіше трапляються нещасні випадки на дорогах?

Фізкультхвилинка

Сірий котик міцно спав, Навіть пісню не співав. Та нарешті стрепенувся І довкола озирнувся. Став смачненько потягатись І чистенько умиватись. Порозчісував він вуса Довгі-довгі, русі-русі. Зуби й кігті нагострив Й до комірчини побрів, Буде мишку полювати І добро оберігати. Й ми, як котик, відпочили, Щоб зміцніли наші сили.

(Л. Кондрацька)

2) № 4. Допоможіть дітям знайти безпечний спуск з гори на сан­чатах.

№ 1. Знайдіть правильні відповіді та обґрунтуйте їх (С. 46).

Назвіть причини травматизму дітей.

а)         Ігри на проїжджій частині;

б)         перехід проїжджої частини у встановленому місці;

в)         порушення правил дорожнього руху водіями;

г)         порушення правил обходу транспортних засобів.

№ 5. Прочитайте випадки ДТП. Дайте оцінку діям дітей.

Випадок1

4. Робота в зошиті (С. 45-46)

1) № 2. Розгляньте малюнки і дайте оцінку діям дітей.

Сталося це вранці, якраз у годину «пік», коли багато людей ви- рушають у своїх справах: діти — до школи, дорослі — на роботу. Хлопчик, учень 4-го класу дуже поспішав, щоб не запізнитися на урок. Вистрибнув із автобуса, глянув ліворуч — і мерщій через до­рогу. Але він не помітив, що з-за рогу будинку виїхав легковий авто­мобіль. Водій побачив хлопчика, коли зупинити машину вчасно вже
було неможливо. Заскрипіли гальма, та машина продовжувала рух. Водій спробував взяти ліворуч, але там — зустрічний потік транс­порту... Із важкими травмами хлопчика забрала «швидка». Над ним довго «чаклували» лікарі. А от водія врятувати не вдалося.

Випадок 2

Петрик добре знав правила поведінки на вулиці, але не завжди їх дотримувався. Дорогою їхала вантажна машина. Петрик вирі­шив покататися на ній. Причепився до заднього борту і поїхав. Рап­том машина різко зупинилася. Петрик не втримався і впав. Стало­ся нещастя. Лише через три місяці Петрика виписали з лікарні. Усе літо він ходив на милицях. Його друзі купалися, їздили на велоси­педах, гралися на подвір'ї, весело сміялися, а Петрик сидів удома. Він сам себе покарав.

5. Підсумок уроку

Що таке ДАІ і ДТП?

Які причини дорожньо-транспортних пригод вам відомі?

Якими є наслідки дорожньо-транспортних пригод?

Які правила слід виконувати, щоб уникнути ДТП?

Чи перебігаєте ви дорогу перед машинами, що рухаються?

Чи переходите ви дорогу у недозволених місцях та на червоне світло світлофора?

Чи виходите ви несподівано на дорогу із-за машин, що стоять?

Вчительска мережа online